Charakterystyka techniczna
Stanowisko O – 1 ramię o średnicy 8” do przeładunku ropy naftowej i oleju opałowego z wydajnością do 1 000 m3/h oraz uniwersalne ramię 10” do przeładunku paliw jasnych (oraz odbioru oparów węglowodorowych) z wydajnością do 1 500 m3/h.
Stanowisko P – 7 ramion: 4×16” do przeładunku ropy naftowej (oraz odbioru oparów węglowodorowych) z łączną wydajnością do 10 000 m3/h, 1×12” do przeładunku oleju opałowego z wydajnością (2 500 m3/h), 2×12” dla paliw jasnych o wydajnościach po 2 500 m3/h.
Stanowisko R – 5 ramion: 3×16″ do przeładunku ropy naftowej z łączną wydajnością do 10 000 m3/h, 1×16” do przeładunku paliw jasnych z wydajnością do 3 600 m3/h i 1×12” do przeładunku oleju opałowego (2 000 m3/h) oraz do odbioru oparów węglowodorowych.
Stanowisko T – 5 ramion: 4×16″ do przeładunku ropy naftowej z łączną wydajnością do 10 000 m3/h (oraz odbioru oparów węglowodorowych) oraz 1×12’’ do przeładunku benzyny (2 500 m3/h) i do odbioru oparów węglowodorowych.
Stanowisko T1 – 1 ramię 12’’ do przeładunku produktów jasnych, o wydajności do 2 500 m3/h.
Ramiona na wszystkich stanowiskach wyposażone są w systemy samoczynnego rozłączania awaryjnego, zabezpieczające akwen przed rozlewem, a ramiona – przed uszkodzeniem. Położenie i stan ramion oraz zaworów produktowych są monitorowane na pulpitach w sterowniach oraz poprzez komputerowe systemy wizualizacyjne w dyspozytorni.
Instalacje próbobrania:
Stanowiska „P”, „R” i „T” wyposażone są w instalacje automatycznego pobierania próbek ładunku.
Instalacja odzysku oparów VRU:
Stanowiska przeładunkowe posiadają możliwość odbioru ze statków oparów węglowodorowych. Wielkość emisji węglowodorów jest na bieżąco monitorowana i automatycznie rejestrowana.
System obrony przeciwpożarowej:
Obrona przeciwpożarowa stanowisk prowadzona jest z wody i z lądu. Stanowiska są wyposażone w stałe instalacje gaśnicze wodno-pianowe zapewniające normatywną intensywność podawania środków gaśniczych. Systemy są wspomagane poprzez asysty samochodów gaśniczych i statków pożarniczych. Cały system obrony przeciwpożarowej jest sterowany komputerowo w oparciu o zintegrowany system zarządzania wykorzystujący telewizję przemysłową, równoległe systemy miejscowego i zdalnego sterowania urządzeniami, monitoring stanu urządzeń i aparatury, instalacje wykrywcze i sygnalizacyjne węglowodorów oraz system powiadamiania i rozgłaszania. W Terminalu przeprowadzane są regularne ćwiczenia potwierdzające gotowość urządzeń oraz personelu.
Bezpieczeństwo przeciwrozlewowe:
Baseny Terminalu oddzielne są od siebie stałymi zaporami przeciwrozlewowymi, a od wód Zatoki Gdańskiej odcinane są systemem zapór pneumatycznych, wspomaganym przez kilka rzędów rozwijalnych zapór pływających.
Systemy kontroli bezpiecznego cumowania statków:
Na stanowiskach P, R, T i T1 funkcjonują instalacje LDS do pomiaru i monitorowania parametrów nawigacyjnych statków: odległości od dalb odbojowych, prędkości podchodzenia i pomiaru dryfu wzdłużnego, oparte są na impulsowym pomiarze laserowym. Instalacje wyposażone są w systemy wizualizacyjne i rejestrujące. Generowane informacje wykorzystywane być mogą w trakcie manewrów oraz do monitorowania postoju statku przy nabrzeżu.
System monitorowania naprężenia lin cumowniczych:
System dokonuje ciągłego pomiaru naciągu lin cumowniczych i sygnalizuje stany przekroczenia dopuszczalnych naprężeń.